Globalni savjet za održivi turizam (GSTC), Međunarodna asocijacija Cruise Lines (CLIA), Opština Kotor i Luka Kotor u Crnoj Gori udružili su snage za procjenu odredišta u istorijskom lučkom gradu. Sporazum je najavljen tokom CLIA-ovog dijaloga o lukama i destinacijama u Hamburgu, u Njemačkoj, prošle godine.
GSTC procjena odredišta obavljena je između septembra 2023. i jula 2024. godine. Sproveo ga je GSTC, a sufinansirao CLIA zajedno sa opštinom i Lukom. Proces procjene, koji je uključivao konsultacije sa lokalnim zainteresovanim stranama, pomogao je gradu da identifikuje prioritete u pogledu upravljanja destinacijom, kao i sve potencijalne nedostatke i ključne rizike.
Kotor je ključna destinacija za krstarenje Jadranskim morem. Smješten pored zadivljujućih planina, grad je označen kao svjetska baština Uneska. Sa istorijom koja prethodi Homeru, Kotor nastavlja da oličava suštinu svoje drevne prošlosti. Procena je imala za cilj da postavi osnovu za akcioni plan održivosti za grad.
GSTC kriterijumi odredišta (GSTC-D) pokrivaju četiri stuba održivosti destinacije: politiku i planiranje destinacije, uključivanje zajednice i beneficije, upravljanje kulturnim dobrima i upravljanje životnom sredinom i prirodnim resursima.
Procjenjivač GSTC destinacije, dr Joanis Papas, sproveo je procenu trenutnih turističkih aktivnosti i pristupa menadžmentu. Procjena je uključivala četvorodnevnu posjetu ocenjivača, koji je intervjuisao relevantne organe vlasti i zainteresovane strane kako bi potvrdio usklađenost sa GSTC-D kroz 8 sastanaka grupe zainteresovanih strana i 20 posjeta na licu mjesta, zaključno sa učešćem 64 ključnih zainteresovanih strana, uključujući predstavnike nacionalnih i lokalnih vlada, privatni sektor, nevladine organizacije, akademska zajednica i lokalno stanovništvo. Održan je i uvodni sastanak sa gradonačelnikom i radionica otvaranja i zatvaranja.
Dr Ioannis Pappas, direktor GSTC-a za region Mediterana, rekao je „Kao ocjenjivač GSTC-a za Kotor, pohvaljujem snažnu posvećenost lokalnih vlasti i zainteresovanih strana u preduzimanju ove važne procjene. Saradnja između Opštine Kotor, Luke Kotor i CLIA-e je bila od neprocjenjive važnosti u uspostavljanju polazne osnove u odnosu na GSTC kriterijume. Ova procjena pruža jasno razumijevanje trenutne pozicije Kotora i identifikuje neophodne radnje za poboljšanje performansi održivosti u narednim godinama. Poštujući svoj jedinstveni status UNESCO-ve svjetske baštine, Kotor je u dobroj poziciji da osmisli strategije koje čuvaju njegova kulturna i prirodna dobra uz unapređivanje održivog razvoja turizma.
„Želim da čestitam gradu i luci Kotor na uspješno završenoj procjeni odredišta. Prelijepi grad Kotor ima jedinstveno kulturno naslijeđe, a ova studija će postaviti temelje za održivi akcioni plan za grad. Zadovoljstvo nam je što smo partneri u ovoj studiji jer verujemo da je saradnja ključna za odgovorno upravljanje destinacijom. Turizam na krstarenju donosi pozitivne društvene i ekonomske koristi zajednicama, a mi želimo da pomognemo destinacijama da odgovorno upravljaju turizmom tako da ostanu sjajna mjesta za život i posjetu“, rekla je Džuli Grin, zamenica generalnog direktora za Evropu, CLIA.