Kotor se kao luka prvi put pominje u istorijskim dokumentima u drugoj polovini XII vijeka. Sredinom XIX vijeka obavlja se redovan putnički saobraćaj parobrodima između Kotora i drugih luka na Jadranu. U svojstvu privrednog subjekta “Luka”- Kotor, osnovana odlukom Skupštine opštine Kotor od 12.07.1988.godine.
Nakon niza statutarnih organizacionih promjena, 12.09.2002.godine “Luka Kotor” je registrovana kao akcionarsko društvo za usluge u međunarodnom pomorskom saobraćaju.
Danas, smještena ispred zidina starog grada koji se nalazi na UNESCO listi kulturnih dobara, predstavlja jednu od najtraženijih destinacija na Mediteranu kako za kruzere, tako i za jahte…
Godišnje Luku Kotor posjeti cca 500 kruzera sa cca pola miliona putnika i približno 1000 jahti.
Prijem kruzera obavlja se na dva veza u neposrednoj blizini starog gradskog jezgra i tri sidrišta u akvaotrijumu Kotorskog zaliva, dok je za vez jahti obezbjeđen kapacitet od 170 priveza u Marini Kotor.
Istorijat
Kotor se kao luka prvi put pominje u istorijskim dokumentima u drugoj polovini XII vijeka.
Sredinom XIX vijeka obavlja se redovan putnički saobraćaj parobrodima između Kotora i drugih luka na Jadranu.
Krajem XIX vijeka funkcioniše redovan lokalni pomorski saobraćaj u Boki Kotorkskoj između Kotora I Herceg Novog.
1966. godine, izgradnja Jadranske magistrale umanjuje značaj luke Kotor u saobraćaju među lukama istočnog Jadrana.
1967. godine, ukinuta je poslednja redovna linija između Kotora i Jadranskih luka nakon 75. Godina redovnog saobraćaja.
Početkom 70-ih godina luku Kotor počinju da posjećuju prvi nautički turisti sa jahtama i brodovima za krstarenje.
1979. godine, katastrofalni zemljotres značajno oštećuje luku.
1980. do 1982. godine vrši se rekonstrukcija operativne obale u luci i ista se produžava za cca 50 metara.
1984. godine, odlukom SIV-a luka Kotor dobija status luke za međunarodni saobraćaj.
1992. godine, luka Kotor dobija status stalnog međunarodnog graničnog prelaza.
1992. do 1997. godine, poremećaji u političkim i ekonomsko-finansijskim okvirima onemogućava ostvarivanje razvojnih planova luke. Luka završava prvu fazu transformacije i orjentiše se ka nautičkom turizmu.
1997. godine, luka ponovo uvodi aktivnosti za prihvat kako putničkih tako i teretnih brodova.
2005. godine luka se vraća aktivnostima luke specijalizovane za nautički turizam i od tada bilježi nezaustavljivi rast i napredak.
Preduzeće “Luka Kotor” od osnivanja do aprila 1992.godine gazdovalo je cjelokupnim morskim dobrom opštine Kotor. Nakon Ugovora sa JP za upravljanje morskim dobrom Crne Gore od 10.03.1993.godine “Luka Kotor” postaje korisnik dijela morskog dobra, od zgrade Narodne obale (Muo) do otvorenog bazena, sa kopna ograničenog jadranskom magistralom i putem Kotor-Prčanj, a na vodenom dijelu oivičenu linijom koja spaja dvije navedene tačke.
“Duchess”- prvi kruzer 2002.godine koji je imao 51 putovanje sa 13 255 putnika i 3 216 automobila. Saobraćao je na liniji Kotor-Bari- Kotor.
Iste godine dolazila je kompanija Costa Crociere sa svojim brodom i bila prva kompanija koja je počela da dolazi u Kotor.